Logo

4.liga 2.kolo - obe družstvá LŠŠ víťazne

LŠŠ jun. B – Liptovské Sliače 4,5:3,5
Poďakovanie patrí celému družstvu za to, že sa vyrovnalo s problémami so zostavou a všetci, ktorí nastúpili podali veľmi zodpovedný výkon. Niektoré kritické vety v texte sú skôr snahou poučiť sa do budúcnosti. Totiž spoza šachovnice sa to dobre pozerá, realizácia je určite horšia. Spoločným menovateľom pre mnohé partie bolo nájsť vhodný plán hry  v partiu, keď z otvorenia sme vyšli lepšie. Chýbajú  ale aj základné informácie z teórie ako napr. v sicílke biely útočí na kráľovskom krídle, prípadne po d- stĺpci.  
Z otvorenia naše družstvo vyšlo dobre. Až na partiu Jaroš – Miklášová, kde Emma vošla súperovi do otvorenia. Až pri pohľade na ich partiu  som si spomenul na „Jarošovu“ variantu (výmenný variant španielskej hry). Myslím, že celú partiu je potrebné podrobne analyzovať. Emma získala pešiaka, no súper za cenu pešiaka rozohral svoje figúrky, získal aktivitu. Nasledovala chyba v prepočte, vymenila jazdca za 2 pešiakov, potom vymenila aj poslednú figúru - strelca. Jaroš zahral už koncovku presne a skúsene Na siedmej šachovnici Tomáš Brnušák zaslúži pochvalu za zodpovednú hru. V otvorení najskôr správne držal stred šachovnice, neskôr získal pešiaka. V uzavretej pozícii mal Tomáš dva kone, súper dvojicu strelcov, ktorá nebola aktívna. Tomáš nenašiel cestu, ako otvoriť hru – podľa mňa otvoriť f stĺpec. Určite partiu rozoberieme. Tomáš si svojim zodpovedným  výkonom určite vypýtal nomináciu aj na ďalšie stretnutia. To boli naše dve prehry.
Ľubo Loviška hral aktívne, čiernymi dostal súpera pod tlak. Najväčší problém pre Ľuba bolo nájsť správny plán hry. V najdlhšej partii zápasu uhral remízu, čo bolo v konečnom dôsledku rozhodujúce pre výsledok zápasu. Paľo Brnušák napriek nočnej nastúpil a súpera zatlačil. Odrazil súperov pokus o protiútok a partiu vyhral. Andrej Brnušák na tretej šachovnici hral sicílku proti skúsenému p. Lisému. Získal pešiaka, no partiu nedokázal dotiahnuť do víťazného konca.
Je dobré, ak sa družstvo opiera o prvé dve šachovnice. Roman Hroš aj Tomáš Adamčiak hrali svoje partie na víťazstvo hneď od začiatku, nakoniec naplno bodoval iba Roman, keď dokázal získať pomerne veľkú prevahu. Tomáš mal síce o pešiaka viac, víťazné riešenie sa mu už ale nepodarilo nájsť, nakoniec však aj jeho remíza bola v konečnom účtovaní veľmi cenná. Veríme, že už v ďalšom kole sa mu podarí zvíťaziť. Vyhrali sme teda po tuhom boji najtesnejším rozdielom, po 2 kolách máme na konte plný počet bodov. Dúfajme, že výborný začiatok povzbudí hlavne našich mladých hráčov a budú pokračovať v nasadenom tempe.
Juraj Ivan, Michal Mikláš

ŠK Ružomberok B – LŠŠ C 3,5:4,5
     Obaja súperi nenastúpili vo svojej optimálnej zostav. Zápas sa od samého začiatku vyvíjal pre nás celkom priaznivo. Marián Taragel si na 8 šachovnici proti Simonke Koreňovej vybudoval sľubnú pozíciu, dostal súperku pod tlak , poviazal jej figúrky a zdalo sa, že zápas s prehľadom vyhrá. Ale stačilo pár slabších ťahov, dostal sa do väzby a bol donútený vymeniť svoju dámu za vežu. Z vyhratej partie bola prehra. Na 4. šachovnici náš hráč Viliam Žiaran mal za súpera Juraja Kapolku. Netradične otvoril, nasledovali rošády na opačné strany. V obojstranne útočnej pozícii sa vo vzniknutých zápletkách lepšie orientoval náš hráč a partiu vyhral. Na 1. šachovnici náš hráč Marián Petráš mal za súpera Imricha Bereca. V uzavretej pozícii získal Marián malú výhodu. Súper v snahe skomplikovať pozíciu obetoval pešiaka, ale nakoniec z toho nič nezískal. V ďalšom priebehu sa súper prepočítal, stratil pešiaka, vzápätí druhého, čo v koncovke rozhodlo. Nakrátko sme vyhrávali, ale na 7. šachovnici Martina Taragelová proti Terézii Pánkovej sa výmenami figúr usilovala o remízu, ale to sa jej nepodarilo a partiu prehrala. Ivan Mráz proti Jánovi Špirkovi útočil od samého začiatku. Pozícia bola vyhratá, ale súper sa húževnato bránil a snažil sa pozíciu zablokovať. Takmer sa mu to aj podarilo, ale v takmer zavretej pozícii našiel Ivan kľúčový ťah, vnikol strelcom a vzápätí aj kráľom do súperovej blokády, kde získal figúru a vzápätí aj partiu. Keďže zápas podľa zvyšných partií už bol v podstate vyhratý, tak na 3. šachovnici sa v približne vyrovnanej pozícii dohodli Adam Kerdík s Róbertom Druskom na remíze. Na 2. Šachovnici Miroslav Medvec zvolil proti Jánovi Mydliarovi ostrý variant Evansovho gambitu, Obetoval za útok pešiaka. Súper ho síce vrátil, ale už sa dostal do horšej pozície. Mirko prudkým útokom prerazil a súper sa pred matom vzdal. Posledná partia sa dohrávala už za rozhodnutého stavu. Domáci hráč Miroslav Klobušiak vyhral partiu na 5. šachovnici proti Svätoplukovi Hoferekovi, i keď partia sa vyvíjala po celý čas remízovo. V snahe partiu vyhrať som nezvolil správny plán a dostal som sa do nevýhodnej koncovky. Aj v nepriaznivej koncovke stačil správny ťah a partia by skončila remízou. Celkovo sme síce vyhrali 4,5:3,5 ale pri troche športového šťastia sme mohli zápas vyhrať oveľa výraznejšie.

Svätopluk Hoferek