Logo

Krajské kolo Žilinského kraja v rámci SAŠŠ

Centrum voľného času Liptovský Mikuláš organizovalo dňa 12.11. Krajské kolo Žilinského kraja v rámci SAŠŠ. Hrali sa štyri samostatné turnaje. Celý turnaj sa hral s elektronickými hodinami s tempom hry 2x20 minút s bonusom 5 sekúnd. Začiatok turnaja poznačila nedisciplinovanosť účastníkov s príchodom a registráciou. Postup do celoslovenského kola SAŠ si vybojovali prvý dvaja z každej kategórie.

V kategórii Základných škôl chlapcov sa presadil najvyššie nasadení Jozef Straka z Čadce. Krok s ním držal  Ľubo Vnenk, ktorý s víťazom remizoval a zaslúžene si vybojoval postup do celoslovenského kola SAŠ. Stupeň víťazov doplnil domáci Martin Mráz. Veľmi pekné umiestnenie dosiahol najmladší účastník v tejto kategórii deväťročný Ondrej Mráz, ktorý skončil na piatom mieste.

V kategórii Základných škôl dievčat možno označiť za súperenie dievčat z Liptovskej šachovej školy s Andreou Briestenskou s Čadce. Po tuhom boji zvíťazila Briestenská pred trojicou „domácich“ hráčok Turkovou, Mrázovou a Halajovou.

V kategórii Stredných škôl chlapcov úlohu favorita potvrdil Ružomberčan Matej Hrabuša a vyhral s jednobodovým náskokom pred druhým nasadeným Marošom Mičiakom, na treťom mieste skončil Jozef Knaperek z Dolného Kubína. Za víťaznou trojicou skončili domáci pretekári Miro Medvec a Maťo Vlha.

Kategória Stredných škôl dievčat bola najdramatickejšia a o druhej postupujúcej rozhodla až doplnková partia. Až do posledného kola viedla dvojica Motyčákova s Milcovou. V poslednom kole zvíťazila Motyčáková, čím si zabezpečila víťazstvo v turnaji, Milcová však prehrala s Knaperekovou. V konečnom účtovaní mali Zvaríková s Knaperekovou rovnaký počet bodov (i pomocných) a delili sa o 2 a 3 miesto. Keďže postupovali iba prvé dve pretekárky, zohrali hráčky doplnkovú partiu, v ktorej zvíťazila Knapereková.

Z pohľadu Liptovskej šachovej školy si účasť v celoslovenskom finále vybojovali traja pretekári (Hrabuša, Motyčáková, Turková). Finále sa bude hrať v decembri v Brezovej pod Bradlom a našim zástupcom držíme palce.

Kompletné výsledky turnajov Krajského kola Žilinského kraja v rámci SAŠŠ hraného 12.11. v Liptovskom Mikuláši sú na http://chess-results.com/tnr8782.aspx?lan=1

Už tradične sa spolu s turnajom SAŠ odohral aj turnaj TALENT do 12 rokov. Hral sa švajčiarskym systémom na 5 kôl s povinným zapisovaním partií. Víťazom sa stal Michal Tomčík pred Romanom Hrošom a Adamom Kerdíkom. V kategórii do 10 rokov vyhral Tomáš Adamčiak, pred Rišom Mojšom a Ondrejom Loviškom. Spestrením bola riešiteľská súťaž.